چرا خواسته وزیر دادگستری از نهاد وکالت عملی نیست؟

خواهان «م» به عنوان موکل، خانم «ن» را به عنوان وکیل انتخاب کرده و وی را وکیل بلاعزل نموده و حق توکیل نیز برای وکیل مذکور قایل شده است، لذا وکیلی نیز که از سوی خانم «ن» انتخاب میشود دارای وکالت از سوی موکل آقای «م» است. با قید کردن این مقررات در قرارداد، کار دیگر مشکلی به هیچ عنوان ندارد و به صورت صحیح پرونده را وکیل به عهده گرفته است، همچنین به صورت منصفانه تعیین شده است و در قانون این نوع روش عادلانه ترین روشی می تواند تعیین شود که در قراردادها می توان از آن استفاده کرد. پس از قبولی در آزمون وکالت کار شما تمام نشده است. در این مطلب سعی داریم به تمام نکات لازم که در خصوص وکالت بلاعزل باید بدانید، بپردازیم. از طرفی دیگر وجود و حیات وکیل و موکل به مثابه موضوع برای عقد وکالت است و با ممات وکیل عقد وکالت از باب سالبه به انتفای موضوع باطل میگردد که این بطلان در این حالت به جهت جایز بودن عقد وکالت بلاعزل نیست بلکه به دلیل انتفای موضوع است. ماده۶۸۲- محجوریت موکل موجب بطلان وکالت می شود مگر در اموری که حجر مانع از توکیل در آنها نمی باشد و همچنین است محجوریت وکیل مگر در اموری که حجر مانع از اقدام در آن نباشد.

از آنجا که قراردادها، مناقشات و دعاوی به محل و حوزه قضایی خاصی اختصاص ندارد و در اقصا نقاط ایران امکان وقوع دارد از این حیث وکلای دادگستری نیز محدودیت در وکالت، مشاوره و دفاع ندارند؛ هر چند استقرار حرفه وکالت آنها باید در حوزه قضایی تعیین شده برای آنها باشد. از آن تاریخ تاکنون قوانین و مقررات مختلفی راجع به وکالت دردادگستری به تصویب رسیده است و با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تغییر قانون اساسی اصل 35 قانون اساسی به امر وکالتاختصاص یافت و طبق این اصل «در همه دادگاه ها طرفین دعوی حق دارند برای خود وکیل انتخاب نمایند و اگر توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند باید برای آنها امکانات تعیین وکیل فراهم گردد». بنابراین نه دادرسی منصفانه ما در مجامع عمومی قابل تأیید خواهد بود و نه شناسایی آرای ایران در کشورهای خارجی میسر خواهد شد. بهترین وکیل دادگستری را از کجا پیدا کنیماغلب وکیل ها ساعات کاری مشخص معینی ندارند و ساعات کاری وکیل وابسته به نوع کار اوست، یعنی اگر دارای دفتر کاری است و کارفرما ندارد ساعات کاری او قابل تغییر دادن است و میتواند هر ساعت که ملاقات دارد به دفتر مراجعه کند، اما اگر وابسته به سازمانی است و دارای کارفرماست و از آن دستور میگرد ساعات کاری به دلخواه نخواهد بود و باید به دستور سازمان یا کارفرما باشد.

در هر یک از مورد های فوق داشتن وکیل ملکی خیلی می تواند به دستیابی به حقتان شما را یاری دهد. من هم به نمایندگی جی۵ در انقلاب تهران سری زدم و جی برگ های قوانین را تهیه کردم، بدون اینکه در کلاسی شرکت کنم حتی با اینکه خیلی از اوقات فقط تا خانه سه و چهار جعبه پیش می رفتم اما در عرض ۴ ماه وقتی که گذاشتم شاید روزی سه ساعت و نه بیشتر از آن، توانستم موفق شوم. فقط تلگرام داشتم روزی یکساعت از این برنامه استفاده می کردم و اون هم صرفا صرف دیدن و خواندن اخبار حقوقی می شد. سه سال از زمان فارغ التحصیلی ایشان گذشته بود و در شرکت مخابرات مشغول به کار بودند، انگیزه ای برای شرکت در امتحانات حقوقی نداشتند چون واقعا هم فرصتی برای درس خواندن نبود تا اینکه یکی از دوستان، جی۵ را به ایشان پیشنهاد کردند و گفتند: روش خوبی است، خودت باید امتحانش کنی شاید برای تو هم نتیجه داد. از همان ترم های اول دانشگاه، فراگرفتن درس هایی مثل قانون تجارت و حقوق تجارت نه تنها برای من بلکه برای خیلی از هم دوره ای هایم سخت و طاقت فرسا بود علت اصلی اش حجم وسیعی از قوانین بود که در گذر زمان دستخوش تغییراتی می شدند، خلاصه کردنشان سخت بود و از آن دشوارتر به خاطرسپاری شان بود.

حقوق رشته ای است که با زندگی اجتماعی و روزمره مردم عجین شده، از همان ترم های اول دانشگاه تا به امروز که بیشتر از گذشته در این حوزه مشغول به کار هستم همیشه اطرافیانم با کلی سوال حقوقی به سراغم می آمدند، این موضوع خیلی برای من جالب بود و علاقه من را به این رشته بیشتر می کرد. بعد از گذشت چندسال از دوره کارشناسی چون درگیر کار و زندگی شدم درسم را ادامه ندادم، خیلی از هم دوره ای هایم را می دیدم که به واسطه موفقیت در آزمون وکالت توانسته بودند در جایگاه شغلی بالاتری قرار بگیرند. هم چنین حق ضم وکیل، امین و یا ناظر به وکیل را برای موکل از بین نمیبرد. در صورت اسقاط حق عزل مادام که وکالت به قوت خود باقی است موکل در موارد وکالت حق هیچگونه دخالت ندارد و الا بر مصرحات ماده 679 قانون مدنی در مورد شرط عدم عزل وکیل آثار حقوقی مترتب نبود. م این است که وکالت ( و شرط عدم عزل ) به نفع وکیل است و در صورت تعهد او ملزم است که وکیل را عزل نکند ولی نباید فریب این ظاهر را خورد و شرط عدم عزل به صورت شرط نتیجه را مخصوص موکل دانست بلکه شرط ممکن است به نفع موکل باشد و او از ادامه و استمرار عقد وکالت بهره مند گردد به عبارت دیگر ممکن است شرط عدم استعفای وکیل به صورت شرط نتیجه ضمن عقد لازمی می گنجانده شود در این صورت وکالت بدون استعفا وکیل به صورت شرط نتیجه ضمن عقد لازمی گنجانده شود در این صورت وکالت بدون استعفا به نفع موکل ایجاد خواهد شد مقتضای لزوم وفای به عقد و شرط ( المومنون عند شروطهم ) و اصل حاکمیت اراده ( ماده 10ق .