وکالت و وظیفه وکیل چیست؟

وکالت را به عنوان یک عقد در نظر می گیرند که میان یک موکل با فردی که تحصیلات مرتبط با رشته حقوق را دارد و در آزمون وکالت شرکت کرده است و به او وکیل گفته می شود بسته می شود. وکیل می تواند هم از طرف اشخاصی که به صورت حقیقی هستند برای اخذ کردن کارهای مرتبط با مسائل حقوقی اقدام کند و هم از طریق اشخاص حقوقی در زمینه فعالیت لازم برای کارهای دولتی و غیر دولتی مرتبط بتواند کارهای لازم را انجام دهد. وکیل به فردی گفته می شود که دارای پروانه وکالت است و از طریق دانشگاه بتواند مدرک حرفه وکالت را از مراکز معتبر دریافت کرده و پس از آن در آزمون وکالت در زمینه ای که مد نظر دارد شرکت کرده و از این طریق موفق به اخذ مجوز لازم برای دفتر وکالت شود یا اینکه در کانون هایی که مرتبط با وکلای دادگستری باشد بتواند در این زمینه کار کند.

پس می تواند از این امتیاز بگذرد و شوهر را عزل کند. 3-1) قیمومت نیز برای صغار و مجانین با پیشنهاد دادستان و توسط دادگاه انتخاب می شود که اصولا از اقوام نزدیک انتخاب(علی الاصول مادر) و دادگاه نسبت به داشتن استحقاقی وی را منصوب می کند پس همانند وصایت قیمومت نیز توسط اصیل(صغیر،سفیه یا مجنون) انتخاب نمی شود و بلکه توسط محاکم انتخاب و منصوب می شود. در مواردی که پرونده مربوط به اداره هایی چون اداره ثبت اسناد و املاک می شود نیز وکیل باید مدارک لازم برای ارائه دادن را داشته باشد تا به این روش بتواند حق و حقوق موکل خود را به طور کامل اخذ کند و مشکلی در این مورد نداشته باشد. آیا آنها توافق به عدم استفاده از حق کرده اند و عقد جایز را مانع آن قرار داده اند یا به اسقاط حق تراضی داشته اند و حق انجام مورد وکالت را نیز ساقط کرده یا منتقل کرده اند اصل حاکمیت اراده تراضی دارد که آنان به دلخواه به یکی از این صورتها توافق نمایند و خواسته هایشان را بطور صریح در قرارداد جایز بگنجانند در صورت تردید اصل عدم اسقاط حق است و تراضی دو طرف را باید بر وجه نخستین حمل نمود .

در رابطه با تاثیر فوت در وکالت بلاعزل باید گفت درج عقد وکالت در ضمن یک عقد لازم و تبدیل شدن آن به وکالت بلاعزل ماهیت آن را تغییر نمیدهد و عقد وکالت همچنان یک عقد جایز است. برای انجام دادن راه های قانونی گرفتن وکالت تضمینی چه مراحلی باید انجام شود؟ منظور از وکالت تضمینی چیست؟ برای خیلی از افراد این سوال است که منظور از وکالت تضمینی چیست، برای پاسخگویی به این سوال لازم است بیان شود که در وکالت تضمینی همان طور که از اسم مشخص است وکیل مورد نظر حقی که قانون برای وکالت این وکیل در نظر گرفته و به عبارتی دیگر در مورد حق الوکاله خود، از فرد می خواهد که هیچ هزینه ای پرداخت نکند مگر اینکه نتیجه به همان صورتی باشد که موکل مد نظر دارد. امروز با بررسی موضوع وکالت تضمینی با شما عزیزان همراهیم. نکته مهم در این باره این است که وکیل و موکل یا باید درباره این موضوع با هم توافق کرده باشند یا اینکه اوضاع و احوال به گونه ای باشد که به نظر برسد وکیل چنین حقی داشته است .

اما این دادگاه و قاضی است که در مورد پرونده رأی را صادر می کند و وکیل قادر به انجام دادن هیچ گونه دخل کردن در نتیجه را ندارد مگر دفاع از موکل آن هم در مواردی که قانون برای این پرونده مشکلی در نظر نگرفته باشد. به طور مثال به علت عدم اشراف کامل وکیل به قوانین و قواعد حقوقی، نه تنها آن وکیل از حقوق موکلش دفاع ننموده بلکه باعث گردیده که حق موکلش به کلی زایل شود و حتی زندگی موکلش در معرض نابودی افتد. وکالت در ایران به مانند سایر کشورها ناشی از الزامات حقوقی، قانونی، عرفی و اجتماعی مربوطه بوده و بر اصول، هنجارها و آدابی تاکید دارد. به طور مثال خانم از آقا وکالت در طلاق دارد، اما برای انجام امور دشاتن وکیل به جای همسرش الزامی است. برای این مورد تنها وکیل می تواند این وظایف را انجام دهدو این اختیارات برای او تعیین شده است، همچنین نماینده ای که پیگیر کارهای حقوقی است یا مدیر یک شرکت به او اختیارات لازم را می دهد می تواند هر گونه پیگیری های لازم را که مربوط مراجع قضایی یا مراجع اداری می شود را از طرف موکل بر عهده داشته باشد.