وکالت دادگستری – وکالت رسمی – وکالت حقوقی

نظر به این که انعقاد عقد وکالت به منظور انجام معاملات و قراردادها در حدود مقررات فصل سیزدهم قانون مدنی در مبحث وکالت، مخالفتی با قوانین و مقررات موضوعه و نظم عمومیو اخلاق حسنه ندارد لذا بند 77 بخش نامه های ثبتی که متضمن منع سردفتر اسناد رسمیاز ثبت وکالت نامه ای که مدلولاً انتقال ملک غیرمنقول یا وسلیط نقلیه به وکیل یا اشخاص ثالث یا متضمن معاوضه ملک یا اعیانی تلقی شود مغایر ماده 30 فوق الذکر تشخیص داده میشود و ابطال میگردد». آزمون دفتر اسناد رسمی به تشخیص سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار میشود و اشخاص واجد شرایط میتوانند در آن شرکت کنند. وکالت بلاعزل و تشخیص نوع شرط وکالت وکیل یا عدم عزل ضمن عقد لازم. موکل و وکیل باید از همان ابتدا تعیین کنند که نیاز است چه مقدار از حق الوکاله از قبل از مراحل دادگاه پرداخت شود، معمولا برای پرداخت هزینه توسط موکل نیاز است که شصت درصد از این میزان به وکیل داده شود و چهل درصدی که در این مورد هنوز پرداخت نشده است باید بعد از اینکه دادگاه حکم را صادر کرد به وکیل داده شود.

تعیین ضریب دروس مختلف بر عهده سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است. برای این مورد تنها وکیل می تواند این وظایف را انجام دهدو این اختیارات برای او تعیین شده است، همچنین نماینده ای که پیگیر کارهای حقوقی است یا مدیر یک شرکت به او اختیارات لازم را می دهد می تواند هر گونه پیگیری های لازم را که مربوط مراجع قضایی یا مراجع اداری می شود را از طرف موکل بر عهده داشته باشد. افراد میتوانند از طریق پرتال سازمان ثبت اسناد برای ثبت نام در این آزمون و همچنین سایر آزمونهای دیگر مانند آزمون دفتر ازدواج و طلاق شرکت کنند. داشتن سابقه مناسب و تجربه خوبی که افراد از دفترخانهها به یاد دارند، به میزان درآمد آنها اضافه خواهد کرد. سرجلسه خیلی به خودم مطمئن بودم می توانم بگویم ۹۰% سوالات از همان جی برگهایم بودند تسلط خوبی داشتم به خصوص در دروس قانون مجازات و قانون مدنی. با این حال، میتوان گفت برخی دروس مانند آییننامهها و قوانین ثبتی به همراه حقوق ثبت اهمیت و ضریب بیشتری دارند. این دروس شامل حقوق ثبت، ادبیات فارسی، ادبیات عربی، جزاء، مدنی، قانون تجارت، آییننامهها و قوانین ثبتی است. به عنوان مثال، در برخی از سالها حتی این آزمون برگزار نشده است یا آنکه در برخی موارد فقط مردان میتوانستند در آن شرکت کنند.

برای شرکت در آزمون برخی مدارک هویتی، عکس، هزینه و گزینههای دیگر مورد نیاز است. البته که استثنایی هم در این بین وجود دارد و آن هم اینکه ممکن است افرادی که سابقه کارهای حقوقی و قضایی دارند و در آزمون وکالت شرکت می کنند و پذیرفته می شوند، از گذراندن دوره کارآموزی و امتحانات اختیار معاف شوند. از طرف دیگر، برخی از مشاغل و بنگاهها برای ثبت اسناد خود نیاز به استفاده از خدمات دفترخانهها را دارند. علاوه بر آن برخی دیگر نیز وظیفه سندنویسی را در این دفاتر بر عهده دارند. بر این اساس، نتایج آزمون کارشناسی رسمی قوه قضائیه که ۲۲ مهر برگزار شده بود، در روزهای آینده منتشر خواهد شد. قبل از هر چیز باید گفت که درآمد دفتار اسناد رسمی کاملا بر حسب شرایط مختلف متفاوت بوده و نمیتوان یک درآمد کلی برای آن در نظر گرفت. هر دفترخانه علاوه بر سردفتر معمولا به یک یا چند دفتریار نیز نیاز دارد. این آزمون معمولا هر ساله یک یا چند بار برگزار میشود و غالبا تاریخ برگزاری آن نیز در فصل زمستان خواهد بود. معمولا دفترخانههای تهران، کلانشهر و مراکز استانها درآمد بیشتری از یک دفترخانه در شهر کوچک یا متوسط دارد.

اما بیش از هر مورد دیگر میتوان از محل یا شهر فعالیت نام برد که تاثیر بسزایی در میزان درآمدزایی دارد. به هر اندازه که یک دفترخانه در یک شهر از محبوبیت و معروفیت برخوردار باشد، درآمد بیشتری نیز خواهد داشت. در مورد سفیه نیز اگر وکالت در امور مالی باشد منحل شده اما تأثیری در وکالت برای امور غیرمالی نخواهد داشت. تخلف از این حکم مستوجب مجازات انتظامی درجه 3 در نوبت اول و درجه 4 در نوبت دوم و درجه 5 در نوبت سوم خواهد بود. ماده 2 ـ اشخاصی که واجد معلومات کافی برای وکالت در عدلیه نباشند اگر بخواهند برای اقربای سببییا نسبی خود تا درجه دوم از طبقه سوم وکالت بنماید ممکن است به آنها در سال سه نوبت جواز وکالت اتفاقی داده شود. وکالت به سه نوع وکالت رسمی، عادی و شفاهی دسته می شود. درحالیکه در هفتههای اخیر گروه زیادی از قبولشدگان آزمون وکالت ۱۳۹۹ درباره نحوه کارآموزی خود و مقررات حاکم بر آن نگرانیهایی داشتند، روسای سه کانون وکلای دادگستری اعلام کردند که کارآموزی این افراد مطابق آییننامه مصوب سال ۱۳۳۴ خواهد بود. برای خدماتی که به امور کارگران یا کارفرمایان نیز مربوط می شود وکیل می تواند این نوع پرونده ها را بر عهده بگیرد و از حقوق هر کدام از این افراد دفاع کند.