وکالت تام الاختیار چیست؟

بعد از گذشت چندسال از دوره کارشناسی چون درگیر کار و زندگی شدم درسم را ادامه ندادم، خیلی از هم دوره ای هایم را می دیدم که به واسطه موفقیت در آزمون وکالت توانسته بودند در جایگاه شغلی بالاتری قرار بگیرند. وی ادامه داد: با صدور کیفرخواست پرونده به دادگاه انتظامی ارجاع داده میشود که در حالت اول دادگاه هم وکیل را متهم میکند اما در حالت دوم دادگاه وکیل به برائت وکیل حکم صادر میکند اما در نهایت حرف آخر را دادگاه انتظامی قضات میزند. وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ تعداد افراد معرفیشده از کمیته امداد امام خمینی (ره) ۸۹ نفر، بهزیستی ۸۷ نفر، دادگستری ۲۹ نفر، دفتر ارتباطات مردمی نمایندگان مجلس شورای اسلامی ۲۲ مورد و مراجعه مستقیم ۲۰ مورد بوده است. نیکخواه اضافه کرد: کانون وکلا تفاهمنامههایی با بهزیستی، دادگستری، کمیته امداد امام خمینی (ره) و دفتر ارتباطات مردمی نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای در اختیار قرار دادن وکیل معاضدتی دارد. بسیاری از وکلا فقط در یک حوزه کاری و مسائل مرتبط به آن کار می کنند . وی در رابطه با کل شکایات ثبت شده از وکلا در یک سال گفت: تعداد کل شکایات ۳۳۸ فقره است که ۱۷ مورد تعلیق پروانه و ۵۰ مورد توبیخ و ۲۱۹ فقره هم در حالت منع تعقیب صادر شده است.

من هم به نمایندگی جی۵ در انقلاب تهران سری زدم و جی برگ های قوانین را تهیه کردم، بدون اینکه در کلاسی شرکت کنم حتی با اینکه خیلی از اوقات فقط تا خانه سه و چهار جعبه پیش می رفتم اما در عرض ۴ ماه وقتی که گذاشتم شاید روزی سه ساعت و نه بیشتر از آن، توانستم موفق شوم. مشکل بزرگ من این بود که تمرکز کافی نداشتم، حتما باید به اتاقی خلوت می رفتم و در را می بستم و نه با شنیدن صدای موسیقی و نه جلوی تلویزیون اصلا نمی توانستم درس بخوانم. وکالت ممکن است مجانی باشد یا با اجرت و اگر مجانی بودن قید نشده محمول بر با اجرت خواهد بود. ماده 2 ـ اشخاصی که واجد معلومات کافی برای وکالت در عدلیه نباشند اگر بخواهند برای اقربای سببییا نسبی خود تا درجه دوم از طبقه سوم وکالت بنماید ممکن است به آنها در سال سه نوبت جواز وکالت اتفاقی داده شود. کارکنان معاضـدت قضائـی باید حتیالمقـدور از بین وکلا عدلیه انتخاب شوند ممکن است برای آنها حقالزحمه در بودجه کانون منظور شود. امید به اینکه روزهای بهتری هم می آیند و سختی ها در گذر زمان رنگ می بازند را هرگز فراموش نکنید.

رنگی بودن جی برگ ها و یکی یکی پر شدن خانه های جعبه واقعا آدم را جذب می کند، من خیلی خوشم می آمد سیستم جی۵ طوری هست که مطالب را نکته ای یاد می گیری، در نتیجه دقت آدم را هم بالا می برد،وقتت را تنها صرف یادگیری نکاتی می کنی که قبلا بلد نبودی، درست مثل درختی که شاخه های خشک و پوسیده اش را هرس می کنی و تنها چیزیکه باقی می ماند شاخه های جوان و سرسبزش است. یک روز یکی از دوستان صمیمی ام که خودش هم دانشجوی حقوق بود و می دانست من خیلی دلم می خواهد درسم را ادامه بدهم رو به من کرد و گفت: همه بچه ها دارند از این جی۵ استفاده می کنند خیلی هم راضی هستند. جی۵ از لحاظ کارایی، سادگی، سهولت و در کنارش هزینه مناسبی که دارد واقعا روش خوبی است. وی افزود: در سال ۱۳۳۱ لایحهای وضع شد که به موجب آن دولت این حق دسترسی را به کانونهای وکلای دادگستری واگذار کرد. رئیسی افزود: وکیل باید در کمال امنیت شغلی و بدون ترس و ارعاب پای حقوق موکل خود بایستد و همانطورکه هیئت عمومی کانونهای وکلا اعلام کرده تا زمانی که مواد موردنظر که برخلاف استقلال کانونها است اصلاح نشود، از نظر کانونهای وکلا این آئیننامه قابل اجرا شدن نیست.

۱۰ سال یا ۲۰ سال، هیچ فرقی نمی کند که چقدر از درس فاصله گرفته باشی، مهم اینست که بالاخره قدم در این مسیر بگذاری و اجازه ندهی این فاصله بهانه ای شود تا از آرزوهایت دست بکشی. با تنظیم وکالت نامه و امضای آن توسط وکیل و موکل، طرفین حقوقی نسبت به یک دیگر پیدا میکنند که بر طبق وکالت نامه باید به انجام برسد. بله. اما بهتر است از انجام وکالت در مورد معاملههای وراثتی و شراکتی که موکلین بیش از یک نفر هستند، بپرهیزید. هرگاه وکالت به صورت شرط نتیجه در عقد لازمی درآید: در اینصورت نه موکل می تواند وکیل را عزل کند، نه وکیل حق دارد استعفاء دهد. در مورد وکالت بلاعزل یک سوال به ذهن می آید و آن اینکه آیا موکل در وکالت بلاعزل می تواند خودش مورد وکالت را انجام دهد؛یعنی اگر مورد وکالت فروش یک باب خانه باشد؛ موکل با اینکه حق عزل وکیل را از خود سلب کرده، می تواند خود اقدام به فروش نماید یا نه؟ سؤال این است که اگر برای وکیل نسبت به متعلّق وکالت اقدامات و اعمال خاصی معیّن نشود آیا جایز است وکیل نسبت به متعلّق وکالت هر اقدام و تصرّفی را انجام دهد؟