وکالت بدون فسخ-وکالت بلاعزل و وکالت بدون استعفاء

وکیل نمیتواند عملی را که از حدود وکالت او خارج است انجام دهد. وکیلی تاکید کرد: کانون وکالت، نهادی خصوصی است که مامور به انجام خدمات عمومی و خودگردان و خودالتزام است و ریالی از بودجه دولتی استفاده نمی کند و خود را یار دستگاه قضایی می داند و تمام توان خود را صرف می کند تا در کنار قوه قضائیه و با همکاری متصدیان امر قضاوت دادرسی عادلانه را محقق کند، لذا این اقدامات دخالت گونه در فعالیت نهاد کانون وکلا مشکل ایجاد می کند. با اینکه جواز و لزوم از مقتضیات اطلاق عقد می باشند و شرط برخلاف آن موجب بطلان عقد نمی گردد , دکتر سید حسن امامی , حقوق مدنی , ج 2 , ص 233 , اما ضمن عقد لازم طبیعت آن دگرگون نمی شود و به عقد لازم مبذل نمی گردد , همان نویسنده ص 243 , بلکه آثار عقد لازم تا زمانی که فسخ نشده است فقط از حیث عدم قابلیت فسخ از ناحیه احد طرفین بر آن مترتب می گردد نه سایر آثار عقد لازم . اما مساله دیگر آن است از آنجا که فرایندهای حقوقی دارای مسائل و پیچیدگیهای خاص خود است، بنابراین بهتر است در این خصوص از خدمات مشاوره حقوقی بهره بگیرید.

تمامی مشاوره های حقوقی توسط وی به صورت آنلاین انجام میپذیرد، ولی موکل وی برای ثبت قرارداد رسمی، موظف است به دفتر وی مراجعه نماید. دفتر حقوقی روشنی معز، متشکل از وکلای خبره و اساتید دانشگاه می باشند که در زمینه های مختلف حقوقی به ارائه خدمات مشاوره حقوقی می پردازد. ارائه معرفی نامه نمایندگی حقوقی به مراجع قضایی الزامی است. براساس این ماده قانونی افرادی که مسئولیت دفتر اسناد رسمی را بر عهده دارند، میتوانند دو ماه قبل از بازنشستگی خود فرد دیگری را برای به عهده گرفتن امور دفتر به عنوان جانشین معرفی کنند. پیگیریها منجر به این شد که هیئت مقرراتزدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسبوکار که ریاست آن بر عهده وزیر اقتصاد بوده، تغییراتی را در فعالیت و تاسیس دفتر اسناد رسمی اعمال کند. سپس بعد از تعیین شرایط لازم برای گرفتن مجوز، آن را اطلاعرسانی کنند. اولین نکته آن است که هیئت مقرراتزدایی در جلسه مذکور تصویب کرده که در صورت موافقت قوه قضاییه، دو نهاد سازمان ثبت اسناد و کانون سردفتران و دفتریاران با همکاری یکدیگر اقدام به تعیین شرایط گرفتن مجوز سردفتری کنند.

بدین صورت که افراد میتوانند با توجه به دارا بودن برخی شرایط، نسبت به دریافت مجوز دفترخانه اقدام کنند. از طرف دیگر، چنانچه مسئول دفتر در هنگام مرگ شاغل باشد، ورثه او میتوانند تا شش ماه بعد از فوت برای به عهده گرفتن مسئولیت دفتر اقدام کنند. در اینجا قصد داریم تا به زبان ساده و گویا توضیح دهیم که چه تغییراتی قرار است در قانون سردفتری رخ دهد. در کانون هم دادسرا و هم دادگاه انتظامی وکلا داریم. چرا نیاز به وکیل داریم؟ دفترخانه اسناد رسمی از گذشتههای دور تاکنون وظیفه ثبت و تنظیم اسناد مختلف را بر عهده داشته و از همین طریق نیز بسیاری از افراد در قالب کارمند یا دفتریار و عناوین دیگر مشغول به فعالیت بودهاند. منتقدان اعتقاد دارند که در زمان تصویب این قانون، افراد کمتری از آحاد جامعه نیاز به ثبت دفاتر داشتند و کمتر مراجعه میکردند. این مراکز که تحت نظارت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فعالیت میکنند، به صورت خصوصی اداره میشوند.

در اینجا تلاش کردیم تا به زبان ساده آخرین تغییرات قانونی مربوط به فعالیت دفاتر اسناد رسمی را بیان کنیم. ↑ جباری، از سازمان وکالت تا فقاهت، موعود، خرداد و تیر۱۳۸۲ش، شماره ۳۸(پرتال جامع علوم انسانی). از آنجا که هر ماده قانونی که خلاف قانون سیاستهای کلی اصل 44 باشد نافذ نخواهد بود، بنابراین ماده 5 قانون سردفتری نیز بیاثر خواهد شد. چرا که به اعتقاد اعضای این هیئت، ماده مذکور خلاف برخی بندهای قانون سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی است. بنابراین به احتمال زیاد این ماده از قانون نیز در آینده نزدیک دچار تغییرات اساسی خواهد شد. ابتدا آنکه قرار است در آینده تغییراتی توسط مجلس یا نهادهای دیگر در این قانون داده شود که در متن نیز به آن اشاره شد. در واقع قرار است شرایط جدیدی برای فعالیت سردفتران تعیین شود که در آینده نزدیک اطلاعرسانی خواهد شد. در این ماده قانونی برای شهرهای با جمعیت مشخص، تعداد دفاتر اسناد رسمی مشخص تعیین شده بود. این وکالت نامه بستگی به توافق وکیل و موکل دارد و در حالت کلی وکیل میتواند کلیه اختیاراتی که موکل دارد را داشته باشد و یا موکل حدود اختیارات برای وکیل مشخص کند و در متن وکالتنامه قید شود.