قرارداد انتقال حق فروش جایگزینی برای وکالت بلاعزل

در صورت تخلف هر یک از اعضای هیات مدیره کانونهای وکلای دادگستری از مفاد قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری مصوب ۱۳۷۶، به حکم دادگاه عالی انتظامی قضات علاوه بر محرومیت دایم از عضویت در هیاتهای مدیره کانونهای وکلا به انفصال از وکالت به مدت دو تا پنج سال محکوم خواهند شد. عبدلیان پور در عین حال از برنامه هایی برای بالابردن صلاحیت مشاوران خانواده خبر داد و گفت: در بحث مشاوران خانواده معتقدیم که صرف پرداختن به مبحث طلاق کافی نیست لذا اگر ما در مسائل اولیه دعاوی خانوادگی ورود کنیم، بسیاری از دعاوی بعد از آن، پیش نخواهد آمد بنابراین با افزایش صلاحیت مشاوران، از حجم ورودی پرونده هابه محاکم خانواده نیز کم خواهد شد. به گزارش خبرگزاری برنا از فارس؛ حسن عبدلیان پور در حاشیه سفر به شیراز در جمع خبرنگاران و با بیان اینکه پروسه آزمون و جذب مرکز تماماً علمی و در دو مرحله آزمون کتبی و مصاحبه انجام خواهد شد، گفت: نتایج آزمون کتبی وکالت اواسط اسفندماه و نتایج آزمون کارشناسان رسمی نیز پس از آن اعلام خواهد شد.

او با اشاره به اینکه مرحله کتبی آزمون توسط سازمان سنجش برگزار می شود، افزود: در مصاحبه حضوری که بسیار مهم خواهد بود، افراد هم «تخصص سنجی» و هم «تعهد سنجی» می شوند. گاهی حتی با اینکه طرفی را که به او وکالت دادهاید به خوبی میشناسید و به وی اطمینان کامل دارید، باز هم دچار مشکل میشوید. وکالت در هر امر مستلزم وکالت در لوازم و مقدمات آن نیز هست مگر اینکه تصریح بعدم وکالت باشد. من وکیل پایه یک دادگستری شیراز هستم من یک وکیل هستم و نمیتونم پا بزارم روی حق و از حق دفاع نکنم و با برداشته شدن آزمون وکالت کاملا موافقم هر وکیل برای یاد گرفتن شغل وکالت باید بره کنار یک وکیل که چند سال کار وکالت کرده کار یاد بگیره خب آزمون وکالت رو بردارید همه وقتی وکیل شدن میرن پیش یک وکیل آموزش میبینن بعد میرن وکالت میکنن هیچکس بعد از گرفتن کارشناسی حقوق وکالت بلد نیست حتی اونایی که آزمون وکالت و اختبار میدن و قبول میشن وکالت کردن بلد نیستن تا نرن پیش یک وکیل و کارآموزی نکنن و کار یاد نگیرن پس بهتره آزمون برداشته بشه تا همه بتونن وکیل بشن وکلا که از دولت حقوق دریافت نمیکنن که شغل دولتی باشه این شغل آزاد هست مثل بقیه شغلهای آزاد و به هنر خودت بستگی داره لیاقت تمام کارشناسان حقوق وکیل شدنه 4 سال توی دانشگاه درس میخونن که آخرش وکیل بشن نه بمونن تو خونه تا بپوسن الان همکار خودم تو شیراز فوق دیپلم حقوق هست یعنی لیسانس حقوق هم نداره داره وکالت میکنه پیش یک وکیل دیگه با پروانه اون وکالت میکنه کسی که دو ترم حقوق خونده وکیل میشه ولی کسی که لیسانس حقوق داره نباید وکیل بشه این بی انصافیه.

نکته مهم در این باره این است که وکیل و موکل یا باید درباره این موضوع با هم توافق کرده باشند یا اینکه اوضاع و احوال به گونه ای باشد که به نظر برسد وکیل چنین حقی داشته است . برای نوشتن وکالت نامه کارت ملی و شناسنامه وکیل و موکل و کپی آنها ضروری است. برای فعالیت در شغل وکالت در ایران نیاز به داشتن یک سری پیشنیازهای اولیه ضروری میباشد. بنا به دلایلی مانند: در رهن بانک بودن سند خودرو، داشتن شکایت، توقیف قضایی برای پرداخت مهریه، مسائلی همچون انحصار وراثت و … از جمله شرایط اختصاصی این حرفه نیز دارا بودن درجه کارشناسی رشته حقوق است؛ به این معنا که حتی داشتن مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته حقوق، بدون داشتن مدرک کارشناسی برای اخذ پروانه وکالت کافی نیست. این حق باید پیش از شروع تحقیق توسط بازپرس به متهم ابلاغ و تفهیم شود. در صورت عدم توجه و رسیدگی کانون اخیر، کانون متبوع وکیل مزبور نیز حق رسیدگی خواهد داشت. جدا از اینکه وکالت بابت چه موضوعی صادر می شود ، باید در نظر داشت که برای کسانی که به دیگری وکالت می دهند مهمترین فاکتور ، خود وکیل است . با عقد وکالت برای هریک از دو طرف حق فسخ ایجاد و اثبات میشود صاحب حق می تواند با رعایت محدودیت های مقرر آن را سلب و اسقاط نماید ( ر .

پس به طور کلی در مورد این قرارداد میتوان گفت که قراردادی است که در آن یکی از طرفین، برای انتقال مال خود به دیگری وی را نایب خود قرار میدهد و برای این منظور در ضمن عقد شروطی را درج میکند که طبق آن کلیه حقوق و اختیارات موکل به وکیل تفویض میگردد. در وکالتهایی که به طور مستقل اعطا میگردد و فقط عدم عزل ضمن عقد دیگری درج شده و به تبع آن حق عزل وکیل از موکل سلب میگردد به نظر میرسد که موکل اختیار انتخاب وکیل دیگر و ضم او به وکیل بلاعزل و یا انتخاب ناظر بر او را داشته باشد. یکی از تضمینهای اساسی به منظور تحقق حق دفاع متهم و اعمال اصل برابری سلاح میان طرفین دعوی، بهرهمندی متهم از وکیل مدافع در مراحل تحقیقات مقدماتی است. البته باید مالیات حق الوکاله بیشتر از تعرفه را بپردازد. و دفاع از حق در واقع یکی از وظایف وکلا است.