قانون آیین دادرسی مدنی در خصوص وکالت در دعاوی 09121997102- 22924799

همچنین ذیل رأی شماره 66 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ 27/02/1383 پس از ابطال موادی از آییننامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۳۴ بر «ضرورت تدوین آییننامه براساس قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری مصوب سال ۱۳۶۷» تأکید شده است. ماده۶۸۲- محجوریت موکل موجب بطلان وکالت می شود مگر در اموری که حجر مانع از توکیل در آنها نمی باشد و همچنین است محجوریت وکیل مگر در اموری که حجر مانع از اقدام در آن نباشد. قانون فوق شامل 76 ماده و 15 تبصره بوده که مطالعه آن برای افرادی که به دنبال راهاندازی این نوع دفاتر هستند کاملا الزامی است. ویژگیهای این اشخاص در قانون دفاتر اسناد رسمی ذکر شده که پیشتر به آن اشاره شد. علاوه بر این موارد در قانون مذکور در خصوص سایر شرایط مانند مکان و دفتر محل فعالیت، شهر مربوطه، ویژگیهای سایر کارکنان این مراکز و برخی موارد دیگر اشاره شده است. اما در خصوص مکان فعالیت نیز باید گفت که براساس ماده 4 قانون مذکور محل دفترخانه در هر شهر یا بخش با معرفی سردفتر و موافقت اداره ثبت محل تعیین خواهد شد. به طوری که در ماده 6 قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران به این موضوع اشاره شده است.

علاوه بر موارد گفته شده در تاسیس این نوع دفاتر شرایط و موارد دیگری نیز باید لحاظ شود که برای اطلاع از جزئیات میتوان به قانون مذکور مراجعه کرد. محکومین به جنایات عمدی، محکومین به ارتکاب جنحههای منافی عفت و همچنین محکومین به جنحههایی که مطابق قانون مستلزم محرومیت از برخی حقوق اجتماعی مذکور در ماده 15 قانون مجازات عمومی است. در ماده 6 این قانون به افرادی اشاره شده که میتوانند به عنوان سردفتر فعالیت کنند. دارندگان مدرک حقوق و فقه نیازی به شرط معدل نداشته و میتوانند در آزمون شرکت کنند. دفتریارانی که دارای دیپلم کامل متوسطه باشند به شرط داشتن هفت سال سابقه دفتریاری اول. دفتریارانی که دارای گواهی قبولی امتحان مخصوص سردفتری یا دفتریاری موضوع شق سوم ماده 10 قانون دفتر اسناد رسمی مصوب 1316 باشند. ماده 12 نیز به افرادی اشاره کرده که نمیتوانند در این حرفه فعالیت کنند. نسخه ای دیگر از این وکالت نامه را به موکل بدهد و اگر موکل بجای یک نفر شامل چند نفر می شوند بتواند با این افراد مشورت کرده و این کار را انجام دهد، سومین نسخه از این وکالت نامه در دفتر وکالت و برای وکیل است که بتواند نسخه ای قانونی از این پرونده ای که به عهده گرفته است را داشته باشد.

در یک کلام میتوان گفت که این شغل یکی از بهترین مشاغل برای فارغالتحصیلان رشته حقوق است. اشخاصی که دارای لیسانس حقوق در رشته قضایی یا منقول از دانشکده الهیات یا دانشکده سابق معقول و منقول باشند. داوطلب باید دارای مدرک کارشناسی یا بالاتر در رشته حقوق و از دانشکدههای حقوق داخل یا خارج کشور باشد که مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری هستند. شما دوست عزیز و موکل گرامی می توانید با گروه وکلای آریا دادیار تماس گرفته و از مشاوره تخصصی بهره مند شوید. یعنی در زمانی کوتاه می توان به وکلای پایه یک دادگستری در حوزههای مختلف حقوقی دسترسی پیدا کرد و از دریافت مشاوره برای رفع مشکلات انحصار ورثه و اجرا گذاشتن مهریه با وکیل گرفته تا چک، جلب، جرایم رایانه ای، رفع مشکلات مالیاتی، پزشکی قانونی و… این آزمون معمولا هر ساله یک یا چند بار برگزار میشود و غالبا تاریخ برگزاری آن نیز در فصل زمستان خواهد بود. میزان حجم فعالیت یک دفترخانه تعیینکننده تعداد کارمندان آن خواهد بود.

به هر اندازه که یک دفتر اسناد رسمی تلاش کند تا با بنگاهها و مرامکز مختلف دولتی و خصوصی ارتباط قویتری بگیرد، میتواند درآمد بهتری کسب کند. در مرحله مقدماتی، متهم میتواند در دادسرا یک نفر وکیل همراه خود داشته باشد. لازم به ذکر است که آزمون سردفتری معمولا در طول سال یک یا چند بار برگزار میشود. البته قابل ذکر است که صرف داشتن تحصیلات حقوقی برای اخذ اجازه­نامه کفایت نمی­کند و در همین راستا کانون وکلا می­تواند قبل از مجوز دادن برای وکالت اتفاقی، با شخص مصاحبه علمی کرده و در صورت نداشتن اطلاعات کافی، از دادن مجوز خودداری کند. موکل ضمن عقد خارج و لازم حق عزل و ضم وکیل را از تاریخ ذیل لغایت خاتمه انجام مورد وکالت از خود سلب و ساقط نمود. در ما نحنفیه هم موکل اختیار اسقاط حق عزل خود را به وکیل اول نداده است. توصیه ام به همه دوستان این است که حتی برای بالا بردن قدرت تمرکزشان هم که شده از این بسته ها استفاده کنند، چون سرعتی که این روش به مطالعه فرد می دهد و در عین حال دقت و ریزبینی اش واقعا فوق العاده است.