شغل وکالت و راه های ورود به آن – گروه وکلای پارسا

وکالت بلاعزل: به وکالتی گفته می شود که وکالت وکیل و یا عدم عزی وکیل حین قرارداد لازمی شرط شده باشد. هر ساله آزمونی برای رسیدن به وکالت توسط کانون وکلای ایران و یا مرکز وکلای قوه قضائیه برگزار میشود که طی آن ظرفیت پذیرش هر کانون طبق نظر کمیسیون (متشکل از رئیس دادگستری استان هر کانون، رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب، رئیس کانون وکلای مربوط) تعیین میشود. به گزارش ایلنا، جعفر کوشا در جمع خبرنگاران در شیراز ضمن تبریک شصت و نهمین سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری و مبعث رسول اسلام(ص) بیان کرد: بحث اسکودا یا اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران، در واقع یک فلسفه وجودی داشت و برای هماهنگ کردن با امور مربوط به سیاستهای نهاد وکالت در سال ۸۲ شکل گرفت. برای کسب اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید. شاید به همین جهت بود که سازمان ثبت در مهرماه 1365 بخش نامه ای به دفاتر اسناد رسمیابلاغ کرد که طی آن تنظیم این گونه وکالت ها ممنوع گردید. وکیلی افزود: متاسفانه بدون اینکه نظر کانون های وکلا در این آیین نامه در نظر گرفته شود آن را ابلاغ کردند. «سردفتران اسناد رسمیاز ثبت وکالت نامه ای که مدلولاً انتقال ملک غیرمنقول یا وسایط نقلیه به وکیل یا شخص ثالث و یا متضمن معاوضه ملک یا اعیانی تلقی میشود خودداری نمایند».

همانند ولایت وصایت به نیابت از ولایت اگر غبطه مولی علیه(محجور) رعایت نکند با شکایت اقوام قابلیت عزل دارد همچنین اگر وصی به نگهداری و تربیت مولی علیه و یا اداره امورش نپردازد منعزل می شود. وی خاطرنشان کرد: مرکز مشاوران که به وجود آمد، افراد جویای کار رفتند امتحان دادند که ما با این افراد مشکلی نداریم بلکه با اصل قضیه مشکل داریم؛ اگر کسی پروانه وکالت را از نهادی دیگر بگیرد، وکیل مستقل نخواهد بود، چون هر زمان ممکن است پرونده اشتغال او ابطال شود. به موجب ماده 55قانون وکالت مصوب 1315،تظاهربه وکالت وهمچنین مداخله ی اشخاصی که پروانه وکالت دادگستری ندارند درعمل وکالت دادگستری،به قید مجازات ممنوع شده است . دفتر حقوقی وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت و مشاوره حقوقی دادگران حامی در سال 1384 با همکاری جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه تهران (حقوقدانان دارای پروانه وکالت دادگستری) تاسیس شد و تا به امروز با هدف قبول وکالت و اعطای مشاوره حقوقی به هموطنان ایرانی سراسر دنیا و خارجیان مقیم ایران، به کار خود ادامه داده است. آیین دادرسی دارای مسائل دشوارو دقیقی است که احاطه برآنها برای اشخاص غیرحقوقدان ،به آسانی وسرعت میسّرنمیشود.به همین دلیل استفاده از وکیل میتواندبسیارراهگشا باشد. وکلای دادگستری،چون به جای اصحاب دعوامیباشند،بایدهمه ی اقدامات واعمالی را که آنها قانونا باید یا میتوانند برای احقاق وحفظ حقوق خودمعمول دارند،درزمان لازم به وکالت ازموکل انجام دهند.

رئیس اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران ادامه داد: متاسفانه قوه قضاییه که آماده بود تا نهاد وکالت را به گوشه ببرد، آمد و با استفاده از ماده ١٨٧، مرکز مشاوران را تشکیل داد و نطقه اختلاف را آغار کردند. رئیس اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران با بیان اینکه در هیچ کجای دنیا دو نهاد متولی وکالت نیست، گفت: ما حرف شنوی قانونی از همه داریم اما غیر از قانون نه، چون باید پاسخگوی مردم باشیم. وکیل باید چیزی را که به جای موکل خود دریافت می کند به وی بدهد، اگر برای اعمال مسئله ای دو و یا چند وکیل مشخص شده باشد هیچ نمی تواند بدون دیگری و یا دیگران در مسئله ای دخالت کند و در صورتی که وکیل وکالت در توکیل نداشته باشد نمی تواند اعمال مسئله ای را به فرد دیگری بدهد. وکیل در توکیل: به وکیلی گفته می شود که از سوی موکل خود اختیار مشخص کردن وکیل دیگری را برای او داشته باشد. دیگر اینکه خود فرد موکل بتواند آن را انجام دهد، به عنوان مثال فردی که ورشکسته شده است از دخالت در اموال ممنوع بوده و نمی تواند در خصوص آن به فرد دیگری وکالت دهد. وکالت در لغت به معنی سپردن و واگذار کردن است و در اصطلاح حقوقی، وکالت به عقدی گفته می شود که بر اساس آن یکی از طرفین، طرف دیگر را برای انجام کاری به عنوان وکیل انتخاب می کند.

دادن وکالت به وکیل پایه یک دادگستری هم باعث میشود روال کارها با سرعت بیشتری انجام شود و هم نتیجه بهتری برای امور حقوقی، اداری یا مالی خود داشته باشند. با بستن قرارداد وکالت، وکیل و موکل در مقابل هم حق و تکلیف یافته، روابط حقوقی، وظایف و مسئولیت های دو طرفه ای را دارا می باشند. تبصره 1 ـ وکیل باید دادگاه جنایی را بر دیوان کیفر مقدم بدارد و در صورتی که در دو یا چند دادگاهجنایی یا دیوان کیفر دعوت شده باشد حضور وکیل در هریک از دادگاههای مذکور بر حسب تقدم تاریخابلاغ از طرف دادگاه خواهد بود. چه تفاوتی بین وکیل پایه یک و پایه دو وجود دارد؟ طرق فسخ وکالت: با از بین بردن متعلق وکالت، با انجام کاری از طرف موکل که منافی با وکالت وکیل باشد و با انجام موضوع وکالت از طریق خود موکل. 3. هر فرد و یا افراد حقوق می توانند که به طور آزادانه از میان وکلای دادگستری، وکیل دادگستری خود را انتخاب نمایند و رابطه بین وکیل و موکل با تنظیم و امضای وکالتنامه و مشخص کردن حق الزحمه وکیل شروع می گردد.