تحولات وکالت دادگستری و کانون وکلا؛ از تبعیت به استقلال، از استقلال به تبعیت؟

داوطلبان این آزمون بر اساس قوانین وضع شده و دارا بودن مدرک رشته های مورد تایید که به آنها اشاره خواهیم کرد در آزمون وکالت شرکت کرده و در صورت قبولی در این آزمون باید یک دوره کارآموزی تحت نظر یک وکیل پایه یک دادگستری بگذرانند و همچنین در امتحانات اختیار شرکت کرده و نمره قبولی را کسب نمایند. قوانین حاکم بر این نوع وکالت همان قوانین شرعی و سنتی است که در قانون مدنی ذکر شده است مانند امانت داری و انجام وکالت در حدود اختیار و ارائه حساب به موکل. نیز با پیروی از ماده 777 قانون مدنی بیان میدارند که ماده 777 مظهری از حاکمیت اراده برای باقی نگاهداشتن سلطه ناشی از وکالت پس از فوت وکیل است. سوالی که بدنبال مطالب گذشته مطرح می گردد این است که آیا موکل وکیل می توانند با راضی هم در ضمن عقد تصریح نمایند وکالت حتی پس از فوت یا جنون احد طرفین باقی بماند ؟

سایر توابع وکالت(مدیر عامل، دلال، عامل و حق العملکار) نیز با فوت و حجر زائل می شوند و تنها مورد نیابتی توافقی که با فوت و حجر زائل نمی شود قائم مقام تاجر است که با مرگ تاجر همچنان نائب ایشان در امور تجارتخانه باقی می ماند مگر اینکه تجارتخانه برچیده شود. تبصره ۱- اشاره به شماره های یادشده دراین ماده بدون ذکر موضوع آن تصریح محسوب نمی شود. مصونیت قضایی ندارد لکن به موجب تبصره ۳ ذیل ماده واحده انتخاب وکیل توسط اصحاب دعوا مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام، وکیل دادگستری در موضع دفاع از احترام و تامینات شاغلین شغل قضا برخوردار است. ماده 683 قانون مدنی این اختیار را به موکل داده که هر گاه بخواهد، خود بتواند موضوع وکالت را انجام دهد و یا عملی که منافی با امر وکالت وکیل باشد بجا آورد. از طرفی در این که آیا می توان شرط عدم انفساخ به فوت در وکالت نمود یا خیر، قانون مدنی پاسخ صریحی ارایه ننموده است. ٤. در صورتی كه خلاف عذری كه برای حضور به دادگاه یا سایر مراجع یا دادسرا یا دادگاه انتظامی وكلا اعلام كرده ثابت شود. وی ادامه داد: این روند در باب استقلال کانون های وکلا ادامه داشت تا اینکه سرانجام در سالهای اخیر قانون کیفیت اخذ پروانه در مجلس شورای اسلامی تصویب و به تایید شورای نگهبان رسید که این مسئله اولین ورود دخالت گونه در نهاد وکالت بود، چراکه در بحث تایید صلاحیت وکلای کاندیدای عضو هیات مدیره سایر نهادها هم دخالت می کردند.

این حرفۀ رسمی در پی لایحۀ قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری، مستقل اعلام گردید. وکالت نامه پرونده دادگستری : طی عقد قراردادی، پیگیری مراحل مربوط به پرونده های ارجاع شده به دادگستری به وکلای رسمی سپرده می شود. امروزه برخی از معاملات در قالب وکالت بلاعزل و با استفاده از حق توکیل به غیر صورت می گیرد و چه بسا افرادی که برای انجام معامله به دفاتر اسناد رسمی مراجعه می نمایند به جای انتقال مورد معامله و ثبت آن به شکل بیع قطعی مبادرت به تنظیم وکالت بلاعزل می نمایند. بنابراین با توجه به این اصل اهمیت وکیل و وکالت برای اشخاص عینیت پیدا می کند و با توجه به اینکه مردمان آبرومند مستحب است که در مرافعات وکیل بگیرند و خود مباشر خصومت نشوند، مقاله خود را به عقد وکالت اختصاص داده، باشد که مورد استفاده خود و قاریان و شنوندگان ارائه این مقاله باشد. اسرار مربوطه به حیثیات و شرافت و اعتبارات موکل را حفظنماید.

وکیل ملکی ،متخصص دعاوی حقوقی و کیفری مربوط به اموال غیر منقول است. نوع خاصی از وکیل است که تحت قوانین و شرایط ویژه وکالت می کند و موضوع وکالت در این حالت، وکالت در دادگاه ها و دفاع از حقوق افراد در دعاوی قضایی و مشاوره حقوقی است. از آنجا که با پیشرفته شدن و پیچیده شدن جوامع و ایجاد محاکم و دادگستری ها در تمام کشورها، انواع و اقسام قوانین حقوقی و هزاران و بلکه صدها هزار قانون و بخش نامه و آیین نامه ها در انواع حوزه های اجتماعی متناسب با نیازهای زندگی مدرن ظهور و بروز پیدا کرد، لذا ضرورت داشت که مردم عادی در دعاوی خود از وکیل دادگستری به عنوان مدافع حقوق خود استفاده کنند و لذا علاوه بر شرایط عمومی که یک وکیل عادی و سنتی لازم دارد، شرایط اختصاصی و قوانین مخصوص این نوع وکیل نیز تصویب گردیده و دارای یک نهاد ویژه به نام کانون وکلای دادگستری است. با وضع قانون برنامۀ سوم توسعه، حتی قوۀ قضائیه به تربیت وکیل و رسیدگی به تخلفات انتظامی وکلای وابسته به خود اقدام کرد و سعی بر آن بود نهادی موازی کانون وکلا در بطن قوۀ قضائیه ایجاد شود.