آزمون وکالت ۱۴۰۰ با دخالت های فراقانونی به موقع برگزار نشد – ایسنا

براساس ماده 2قانون وکالت اشخاصی که دارای معلومات کافی برای وکالت باشنداما پروانه ی وکالت نداشته باشند،میتوانند درسال سه مرتبه با گرفتن جواز وکالت اتفاقی ازکانون مربوط،برای اقربای سببی یا نسبی خودتا درجه دوم ازطبقه سوم وکالت نمایند. مطلبی با عنوان عزل وکیل را در این لینک بخوانید. موکل حق عزل وکیل مرقوم را بمدت پنجاه سال از خود سلب و ساقط نمود. همچنین موکل می بایست اجرت وکیل را بدهد مگر اینکه در قرارداد وکالت چیز دیگری را قید کرده باشد. اعراب گذاری متن عربی؛ نظر به اینکه خواندن صحیح متن به فهم متن کمک شایانی می نماید کلمات مهم اعراب گذاری شده است . کوشا با تصریح بر اینکه در هیچ کجای دنیا دو نهاد نداریم که متولی وکالت باشند، گفت: ما حرف شنوی قانونی از همه داریم اما غیر از قانون نه، چون باید پاسخگوی مردم باشیم. ماده 347 قانون مزبورنیزبه هرمتهمی حق داده است که ازدادگاه درخواست کندوکیلی برای اوتعیین نماید. وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین ، طرف دیگر را برای انجام امر و یا اموری نایب خود می نماید ، در دادسراها و دادگاهها پیگیری پرونده و دفاع ، توسط خود شخص و یا توسط وکیل دادگستری و به وکالت از طرف موکل انجام می شود و اعطای وکالت ممکن است به یکی از طرق ذیل صورت گیرد .

دفتر حقوقی وکیل مسعود محمدی و دفتر وکالت و مشاوره حقوقی دادگران حامی در سال 1384 با همکاری جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه تهران (حقوقدانان دارای پروانه وکالت دادگستری) تاسیس شد و تا به امروز با هدف قبول وکالت و اعطای مشاوره حقوقی به هموطنان ایرانی سراسر دنیا و خارجیان مقیم ایران، به کار خود ادامه داده است. اعضای این مجموعه با سرلوحه قراردادن حق و عدالت و حرکت در چهارچوب قوانین و دوری از پرونده های موهوم و بی نتیجه، توانسته اند اعتماد مراجعین و موکلین را کسب نموده و صاحب اعتبار شوند. زیرا تراضی برخلاف آن با آزادی موکل منافات دارد با وجود این ماده 715محدودیت هایی را ایجاد کرده است بویژه در بند 2این ماده حق عزل موکل نادیده گرفته شده است چه اگر وکالت به نفع وکیل یا ثالثی باشد موکل نمی تواند او را عزل بکند و در صورت عزل نیز وکالت معتبر باقی می ماند در صورتی که اگر وکالت با اجرت بود ( موضوع بند 1ماده 715 ) موکل می توانست وکیل را در وقت مناسب و با عذر موجه عزل کند در غیر این صورت خسارت او را جبران می نمود بند اول ماده 947قانون مدنی عراق مقرر می دارد : ( موکل می تواند وکیل را عزل کند یا اختیارات او را محدود نماید و وکیل می تواند خود را به آن عزل یا محدود کردن اختیارات وکیل بدون رضایت صاحب حق جایز نیست ) .

ک شیخ محمد حسن نجفی جواهر الکلام , ج 27 , ص 356و 357؛ سید محمد جواهد حسینی عاملی , مفتاح الکرامه , ج 7 , ص 527و 614با وجود این ماده 36قانون وکالت مصوب 1315مقرر می دارد : ( در صورتی که وکیل بخواهد از وکالت استعفا نماید باید قبلاً بطوری به موکل و محکمه اطلاع دهد که موکل بتواند وکیل دیگری در موقع برای خود معین و به محکمه معرفی کند ) . وکالت عقد جایز است ازاینرو هر یک از طرفین میتواند آن را فسخ نماید ولی اگر از ناحیه ٔ موکل باشد اقدامات وکیل تا وقتی که خبر فسخ به او نرسیده معتبر است . بله. اما بهتر است از انجام وکالت در مورد معاملههای وراثتی و شراکتی که موکلین بیش از یک نفر هستند، بپرهیزید. کوشا همچنین تاکید کرد: ما در مورد گرفتن آزمون هیچ مشکلی نداریم و طبق رویه هر ساله هم انجام میشود و برای توسعه ظرفیت هم براساس قانون مشکلی نداریم. وکیلی که نظام را قبول ندارد، صلاحیت وکالت ندارد معاون اول قوه قضائیه با اشاره به ضرورت و اهمیت پایبندی به قانون اظهار داشت: وکیلی که نظام و قانون اساسی را قبول ندارد بر اساس قانون کیفیت اخذ پروانه، صلاحیت وکالت ندارد؛ بر این اساس باید آن کسانی که صلاحیت نظارت دارند پاسخگو باشند که چرا پروانه وکالت این قبیل افراد را ابطال نمیکنند.

من وکیل پایه یک دادگستری شیراز هستم من یک وکیل هستم و نمیتونم پا بزارم روی حق و از حق دفاع نکنم و با برداشته شدن آزمون وکالت کاملا موافقم هر وکیل برای یاد گرفتن شغل وکالت باید بره کنار یک وکیل که چند سال کار وکالت کرده کار یاد بگیره خب آزمون وکالت رو بردارید همه وقتی وکیل شدن میرن پیش یک وکیل آموزش میبینن بعد میرن وکالت میکنن هیچکس بعد از گرفتن کارشناسی حقوق وکالت بلد نیست حتی اونایی که آزمون وکالت و اختبار میدن و قبول میشن وکالت کردن بلد نیستن تا نرن پیش یک وکیل و کارآموزی نکنن و کار یاد نگیرن پس بهتره آزمون برداشته بشه تا همه بتونن وکیل بشن وکلا که از دولت حقوق دریافت نمیکنن که شغل دولتی باشه این شغل آزاد هست مثل بقیه شغلهای آزاد و به هنر خودت بستگی داره لیاقت تمام کارشناسان حقوق وکیل شدنه 4 سال توی دانشگاه درس میخونن که آخرش وکیل بشن نه بمونن تو خونه تا بپوسن الان همکار خودم تو شیراز فوق دیپلم حقوق هست یعنی لیسانس حقوق هم نداره داره وکالت میکنه پیش یک وکیل دیگه با پروانه اون وکالت میکنه کسی که دو ترم حقوق خونده وکیل میشه ولی کسی که لیسانس حقوق داره نباید وکیل بشه این بی انصافیه.