آثار وکالت بلاعزل بر روابط موکل و وکیل

ضرورت دارد وکیلی که با او در فضای اینترنت و فضای مجازی آشنا می شوید را یکبار حتما قبل از اعطای وکالت به طور حضوری در دفترش ملاقات نموده و از اینکه واقعا وکیل دادگستری است و خود او یا مجموعه تحت مدیریت او کار شما را انجام خواهد داد اطمینان حاصل نمایید به هیچ وجه به کسی که پروانه وکالت ندارد برای انجام کارهای قضایی و حقوقی و امور مربوط به دادگستری وکالت ندهید ! اولاً با ایجاد سامانه ملی، رزومه علمی و عملکردی وکلا به طور شفاف و بروز ثبت میشود. اصطلاحاً به این نوع از وکالت، وکالت بلاعزل گفته میشود. مثلاً در بیع حدود وکالت، فروش است و قبض ثمن آن جزو وکالت در بیع نیست مگر اینکه قرینۀ قطعی بر آن باشد. با توجه به اینکه اعطای وکالت، قانوناً موجب سلب مالکیت نمیشود، تا زمانی که سند نقل و انتقال قطعی نشده است، موکل یعنی فروشنده به عنوان مالک شناخته میشود، در این وضعیت طلبکاران میتوانند مالی را که نسبت به آن وکالت بلاعزل دارید به راحتی توقیف و نهایتاً منتقل نمایند. پس حواستان باشد همزمان با تنظیم وکالتنامه، مبایعهنامه هم تنظیم کنید و در وکالتنامه حق فروش ملک به شخص دیگر را از فروشنده بگیرید.

لازم به ذکر است که در صورتی که موکل در زمان انعقاد وکالت دارای اهلیت باشد اما پس از عقد اهلیت خود را از دست دهد، عقد وکالت منحل می گردد. پس حواستان باشد سریع کارهای سند زدن را انجام دهید. معنای این ماده این است که اگر موکل حق عزل وکیل را به موجب شرط مقرر از خود سلب کرده باشد حق ندارد خود مبادرت به انجام مورد وکالت نماید مگر آن که به جهتی از جهات قانونی عقد وکالت بر طرف و یا وکیل مسلوب الاختیار شود». البته این نکته به این معنا نیست که باید بدون تعیین ظرفیت به آموزش حقوق در دانشگاهها پرداخت اما به معنای تعیین ظرفیت و ایجاد محدودیت از کانال آزمون وکالت نیست. در اظهار نظر تعجب برانگیز دیگری، جلیل مالکی، رئیس کانون وکلای مرکز گفت: در کشوری که بیش از ۲۵٪ وکلای شاغل آن توان پرداخت هزینه تمدید پروانه وکالت خود را ندارند و بیش از ٪۴۰ وکلای جوان ما بیکار هستند، چگونه میخواهند به یکباره تعداد وکلا را چندین برابر افزایش دهند؟

بنابراین ادعای چندین برابر شدن تعداد وکیل درست نیست. رئیسی اضافه کرد: تعداد کل وکلای پایه یک، دو هزار و ۹۳۷ نفر است که از این تعداد یک هزار و ۸۲۵ نفر وکلای مرد و یک هزار و ۱۱۲ نفر وکلای زن هستند؛ همچنین ۲۳۵ نفر کارآموز در این کانون فعالیت دارند که ۸۴ نفر زن و مابقی از مرد هستند. غیر از پایه ی وکیل، بسیار مهم است که در هنگام انتخاب وکیل در خصوص حیطه ی تخصص او، توانایی ها و سوابق عملی او در دفاع از موکلین و میزان حق الوکاله ی او اطلاعات کافی داشته باشید. انتخاب وکیل پایه یک دادگستری و وکیل باتجریه و وکیل حرفه ای، در عین دسترسی آسان به وکیل، کار خیلی ساده ای نیست در این خصوص توصیه می شود قبل از انتخاب وکیل حضوراً به وکیل مراجعه نموده و با مطرح کردن مشکل خود و توجه به نحوه پاسخ و رفتار حرفه ای و فضایی که وکیل دادگستری در آن فعالیت می کند، وکیل دادگستری خود را انتخاب نمایید. توصیه ما این است حتما از وکیلی که از طریق اینترنت با او آشنا می شوید اگر با توجه به محل سکونت خود امکان مراجعه حضوری به دفتر او را ندارید از او یک وقت مشاوره تلفنی بگیرید .قطعاً در آن مکالمه با روش کار آن وکیل و امکان اعتماد به او تا حد زیادی آشنا و آگاه خواهید شد.

۲۱ مهر ۱۴۰۰ نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ماده ۶ طرح تسهیل در صدور مجوزهای کسب و کار که به موضوع جذب کارآموز وکالت از طریق نصاب شناور آزمون پروانه وکالت اختصاص داشت، موافقت کردند. زمانی که شما از طریق وکالت بلاعزل ملکی را خریداری میکنید، تا زمانی که سند نزنید، شما صاحب خانه نیستید. به همین خاطر بهتر است تا اگر از راه اینترنتی وکیلی را انتخاب می نمایید با جستجو در مورد سوابق و حیطه ی تخصصی او و صحبت کردن با خود وکیل و اطلاع از میزان تسلط او به مشکلتان، از کارآمد بودن او اطمینان حاصل کنید. تا زمانی که موکل او بر اجازه خودش برای وکالت باقی باشد وکیل مجدد میتواند به کار خود ادامه دهد. وکیل باید در تصرفات و اقدامات خود مصلحت موکل را مراعات نماید و از آنچه که موکل بالصراحه به او اختیار داده یا بر حسب قرائن و عرف و عادت داخل اختیار او است تجاوز نکند.