آثار وکالت بلاعزل بر روابط موکل و وکیل

در مورد آنچه که در خارج از حدود وکالت انجام داده شده است موکل هیچگونه تعهد نخواهد داشت مگر اینکه اعمال فضولی وکیل را صراحتا” یا ضمنا” اجازه کند. وکالت عقدی است که بر مبنای اعتماد متقابل وکیل و موکل به یکدیگر نهاده شده است؛ شخصیت هر کدام انگیزه دیگری در انعقاد قرارداد است و با فوت هر کدام یکی از ارکان عقد به هم می خورد. ظرفیت پذیرش در آزمون وکالت مرکز امور مشاوران حقوقی، آن موقع تنها ۲۰ نفر اعلام شده بود، خوشبختانه من یکی از آن ۲۰ نفری بودم که پذیرفته شدم. به عنوان مثال ، اگر تصمیم دارید که اعلام ورشکستگی از کسب و کار خود کنید ، یک وکیل طلاق نمی تواند کمک چندانی به شما کند . روز اعلام نتایج، همراه خواهر و برادرهایم همگی در خانه مادرم جمع شده بودیم پسرم هم یک ماه بود که به دنیا آمده بود، وقتی وارد سایت شدم و نتیجه را دیدم خیلی خوشحال شدم.

برخی از استادان گفته اند : حق این بود که مقنین قانون مدنی توجه به این نکته داشته صرفنظر کردن قبلی یکی از طرفین عقد جایز را از بر هم زدن ( و در نتیجه به حالت لزوم در آوردن عقد جایز ) را کان لم یکن می دانستند . رنگی بودن جی برگ ها و یکی یکی پر شدن خانه های جعبه واقعا آدم را جذب می کند، من خیلی خوشم می آمد سیستم جی۵ طوری هست که مطالب را نکته ای یاد می گیری، در نتیجه دقت آدم را هم بالا می برد،وقتت را تنها صرف یادگیری نکاتی می کنی که قبلا بلد نبودی، درست مثل درختی که شاخه های خشک و پوسیده اش را هرس می کنی و تنها چیزیکه باقی می ماند شاخه های جوان و سرسبزش است. تمام تمرکزم بر جی برگ های قوانین بود، هیچ کتاب دیگری نخواندم و هیچ تستی نزدم و حتی در هیچ کلاسی هم شرکت نکردم، شرح قانون مدنی، قانون مجازات اسلامی، قانون تجارت، قانون ثبت و …

سرجلسه خیلی به خودم مطمئن بودم می توانم بگویم ۹۰% سوالات از همان جی برگهایم بودند تسلط خوبی داشتم به خصوص در دروس قانون مجازات و قانون مدنی. امید به اینکه روزهای بهتری هم می آیند و سختی ها در گذر زمان رنگ می بازند را هرگز فراموش نکنید. وی در رابطه با کل شکایات ثبت شده از وکلا در یک سال گفت: تعداد کل شکایات ۳۳۸ فقره است که ۱۷ مورد تعلیق پروانه و ۵۰ مورد توبیخ و ۲۱۹ فقره هم در حالت منع تعقیب صادر شده است. سپس سعید نیکخواه، عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری کرمان، گفت: حق دفاع و دسترسی به وکیل در تمامی نظامهای حقوقی مورد شناسایی واقع شده و در اصل ۳۵ قانون اساسی ما هم تصریح شده است. رئیس اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران با بیان اینکه در هیچ کجای دنیا دو نهاد متولی وکالت نیست، گفت: ما حرف شنوی قانونی از همه داریم اما غیر از قانون نه، چون باید پاسخگوی مردم باشیم. بلاخره باید از یک جایی شروع کرد، واقعا خیلی حیف است که به بهانه های مختلف از رویاهایتان دور بمانید. وی افزود: در سال ۱۳۳۱ در زمان دولت مرحوم مصدق با اختیاراتی که از مجلس گرفته بودند این لایحه تصویب شد و امسال ۶۹امین سالگرد این استقلال است.

وی افزود: در سال ۱۳۳۱ لایحهای وضع شد که به موجب آن دولت این حق دسترسی را به کانونهای وکلای دادگستری واگذار کرد. به گزارش کرمان نو، مجید شعبانی،رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان، در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت سالگرد استقلال کانون وکلا بیان کرد: تشکیلات نهاد وکالت از سال ۱۳۰۹ در ایران سازماندهی شد اما تا سال ۱۳۳۱ زیر مجموعه وزارت دادگستری بود. پس از آن تلاش شد برای نظم و رسمیت دادن به حرفۀ وکالت مقرراتی تدوین شود. در صورتی که نظر اول را بپذیریم قوه قضائیه صلاحیتی در تدوین آیین نامه اجرایی ندارد و باید منتظر اقدام کانون وکلا برای تدوین آیین نامه بماند. وی تأکید کرد: فرهنگ جامعه باید به سمتی برود که بدانند استفاده از وکیل بسیار مهم است اگر شخصی به هر لحاظ توانایی پرداخت حقالوکاله را نداشته باشد وکیل به صورت رایگان در اختیار وی قرار میگیرد. داوطلب باید دارای مدرک کارشناسی یا بالاتر در رشته حقوق و از دانشکدههای حقوق داخل یا خارج کشور باشد که مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری هستند. بعد از به پایان رساندن دوره کارآموزی، پروانه پایه ۲ وکالت را کسب کردم و بعد از آن هم با موفقیت در یکسری آزمون های حقوقی توانستم پروانه پایه ۱ وکالت را به دست بیاورم.